You are currently viewing Charakterystyka domków góralskich

Charakterystyka domków góralskich

Wynajem domków na wakacje staje się coraz popularniejszy. Taka opcja pozwala na tańszy nocleg – cena wynajmu nieruchomości dzielona jest zwykle na kilka osób. W dodatku nie trzeba się obawiać hałasujących sąsiadów za ścianą, czy turystów z naprzeciwka, którzy po sobie nie sprzątają. Własny domek zapewnia wysoki poziom komfortu i wygody.

Domki z drewna

 domki do wynajęciaWarto jednak zaznaczyć, że wygląd domków może się różnić w zależności od regionu. Szczególnie wyróżniające się drewniane domki do wynajęcia w Szaflarach i innych górskich miejscowościach. Domki nadmorskie zwykle są proste, zbudowane z desek. Można takie domki też spotkać w innych miejscowościach, nie wyróżniają się one niczym szczególnym. Domki leśne często mają kształt trójkąta, zwykle są one przeznaczone do wynajmu dla wycieczek szkolnych. Z kolei domki góralskie budowane są z bali drewnianych. Domki w górach, nie tylko na wynajem, są do siebie zbliżone. Mają oddawać góralski klimat okolicy. W całości są zrobione z drewna, a więc naturalnego materiału. Idealnie wpasują się w górski krajobraz. Nieodłączną częścią domku musi być kominek, zwykle zlokalizowany na parterze w salonie. Kominki mogą być w wersji retro, czyli zrobione z czerwonej cegły lub kamienia i mieć otwarte palenisko.

 domki do wynajęciaPełnią one funkcję dekoracyjną, sam domek jest ogrzewany innym kotłem. W wersji nowoczesnej są kominki zamknięte, z szybą. Mogą to być kominki z płaszczem wodnym, które ogrzewają cały domek. Wystrój domków góralskich zwykle jest dosyć surowy, rustykalny. Preferowane są proste meble drewniane, także te które wyglądają jak niedokończone, nieoszlifowane, o nieregularnych krawędziach. W łazience czy kuchni można zobaczyć ceglane lub kamienne okładziny ścienne, a także imitujące kamień umywalki. Jeśli chodzi o dekoracje to będą one z pewnością nawiązywały do folkloru góralskiego. Pojawią się znane motywy i kolory. Tym bardziej taki domek będzie się wyróżniał na tle innych. Właściciele domków na wynajem często inwestują też w tematyczne ozdoby pasujące do konkretnej pory roku, jednak nadal utrzymane w konwencji góralskiej. Bałwanki na święta, kwiaty i bazie na Wielkanoc sprawią, że domek będzie klimatyczny, a goście zadowoleni z pobytu świątecznego.

Bez dwóch zdań domki w górach różnią się od tych leśnych czy nadmorskich. Mają stylowe wnętrza, klimatyczne dekoracje, zwykle są robione z drewnianych bali i w środku także są wykończone drewnem. Z pewnością goście szukający dobrego noclegu w górach powinni zdecydować się na wynajem domków, na przykład w Szaflarach, czy Zakopanem.

Więcej na stronie https://osadaguty.pl/