Ciekawostki o parkach. Będziesz zaskoczony


ciekawostki_o_parkach

Czy wiesz, że lasy zajmują aż 96 procent Roztoczańskiego oraz Magurskiego Parku Narodowego? Jeśli chcesz dowiedzieć się kilku innych ciekawostek na temat parków narodowych w Polsce czytaj dalej.

Lasy, lasy i jeszcze raz woda

Aż 62 procent powierzchni wszystkich polskich parków narodowych zajmują lasy. Największy udział lasów – aż 96 procent – mają Roztoczański PN i Magurski PN. W sumie wyróżniono 76 zespołów leśnych we wszystkich parkach. Najmniej „leśny charakter” ma Park Narodowy „Ujście Warty” – lasy stanowią tu zaledwie 1 procent powierzchni, reszta to siedliska łąkowe oraz sieć kanałów i starorzeczy.

Ruch jak w Tatrach

Najczęściej odwiedzanym parkiem w Polsce jest Tatrzański PN. Aż trudno w to uwierzyć, ale przyciąga dwa i pół miliona turystów rocznie. Nic dziwnego, że Zakopane jest tak drogie… Nieco mniej (!) turystów odwiedza Karkonoski PN – około 2 milionów rocznie.

Staruszek i młodzieniaszek

Białowieski PN został założony w 1932 roku i to czyni go najstarszym parkiem w Polsce. Przy nim Park Narodowy „Ujście Warty” to smarkacz, bo ma zaledwie 14 lat.

Gigant i maleństwo

Największy pod względem zajmowanej powierzchni jest Biebrzański PN – ma aż 59 223 ha. Za nim znajduje się Kampinoski PN (38 548 ha), a na trzecim miejscu uplasował się Bieszczadzki PN (29 176 ha) Na drugim końcu rankingu wielkości znajduje się Ojcowski PN z 2 145 ha.

Wydmy nie tylko nad morzem

To, że wydmy znajdują się na terenie Słowińskiego PN nikogo nie dziwi, w końcu to tereny nadmorskie. Jeśli chcemy zobaczyć wydmy, to można to zrobić również w Kampinoskim Parku Narodowym. Znajdują się tu wydmy paraboliczne oraz wały piaskowe, a zaraz obok bagna. Niebanalne połączenie, prawda?

Prawie jak górskie potoki

W Drawieńskim PN, który leży na granicy trzech województw – lubuskiego, wielkopolskiego oraz zachodniopomorskiego – rzeki wyglądają nietypowo jak na ten region. Nurt wody przypomina górskie potoki. To przez dużą różnicę poziomów.