You are currently viewing Czy każdy może jeździć rowerem na pumptracku?

Czy każdy może jeździć rowerem na pumptracku?

Jazda na rowerze ma wiele plusów, przede wszystkim jest związana z poprawą kondycji, a co za tym idzie, również zdrowia. Jednakże istnieje sposób, żeby taką jazdę urozmaić sobie np. torem przeszkód, gdzie przede wszystkim ważny jest balans ciałem, co jest bardzo dobrym treningiem wytrzymałościowym.

Dobrze wykonane pumptracki

pumptrackPumptrack to angielskie słowo powstałe z połączenia dwóch wyrazów: pump, czyli pompowanie oraz track – tor. Jednakże najprościej pumptrack można określić po prostu specjalnie przygotowanym torem, po którym jeździ się pojazdem jednośladowym, najczęściej rowerem. Jazdę tę należy również połączyć z wszechstronnym treningiem. Tor zbudowany jest z szybkich zakrętów i muld, a najlepszy pumptrack pozwala użytkownikom pracować praktycznie całym ciałem, co poprawia refleks, kondycję, a także zmysł równowagi. Pierwsze pumptracki pojawiły się już w latach 70.-80. XX wieku i były przeznaczone dla rowerzystów BMX. Obecnie jednak tory są tak naprawdę przeznaczone dla wszystkich, bo mogą z nich korzystać zarówno dorośli, jak i dzieci. Często bywa tak, że każdy pumptrack jest od siebie różny. Wynika to z tego, że zakręty mogą znajdować się w innych miejscach, a ułożenie muld będzie znacząco odmienne. Powierzchnie pumptracków również mogą się różnić. Wyróżnia się powierzchnię ziemną, betonową oraz modułową, wykonaną z kompozytu.

pumptrackZaczynając jazdę na takim torze, należy wyposażyć się we wszystkie elementy zapewniające bezpieczeństwo podczas aktywności. Niezbędne więc będą kask i ochraniacze, ponieważ w czasie jazdy nabiera się prędkości, a więc łatwo jest o mniejsze lub większe urazy. Przede wszystkim jazda na pumptracku jest związana z balansowaniem ciałem, a nie samym pedałowaniem, ponieważ w czasie jazdy wykonuje się ruchy „góra-dół”. Warto wiedzieć, że powstała technika do takiej jazdy. W czasie spadku należy zrobić przysiad i docisnąć rower, a potem wyprostować ręce oraz nogi, żeby rower znalazł się przed. Do pumptracku nie jest tak właściwie konieczny żaden specjalny rower, najzwyklejszy będzie w porządku. Samą jazdę należy zacząć od mniej wymagających torów, ponieważ w ten sposób można przyzwyczaić ciało do nowej aktywności i sprawdzić, czy pumptrack jest czymś, co chce się praktykować.

Pumptrack to dobra alternatywa do zwykłej jazdy rowerem, a że mogą z niego korzystać dorośli oraz dzieci, to łatwo zorganizować jest rodzinne, ale aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Ma to też pozytywny wpływ na kondycję ciała, pozwala poprawić refleks, a także wytrzymałość.

Więcej na stronie https://veloprojekt.com/