rower miejski romet

Czym się kierować przy zakupie roweru miejskiego?

W ostatnim czasie notuje się popularność jednośladów. Wiele osób decyduje się przejść na rower miejski i nie tylko nim dojeżdżać do pracy, ale też na zakupy czy weekendowe wycieczki. To nie tylko sposób na aktywne spędzenie czasu wolnego, ale też ukłon w stronę środowiska (mniejszy ruch samochodowy oznacza czystsze powietrze).

Rowery marki Romet

rower miejski rometBy jednak tak ekologiczny pojazd nigdy nas nie zawiódł, a przy tym dobrze się prezentował, trzeba dobrze przemyśleć jego zakup. Jeszcze do niedawana rower sprawdzał się przede wszystkim na wsiach czy w małych miejscowościach. Jeździło się na nich po zakupy, ale też na pociąg czy autobus. W mieście podróżowało się komunikacją miejską lub samochodem. Dziś niezwykle uciążliwe korki, roboty drogowe, ale też problemy z parkowaniem, zwłaszcza w centrach miast sprawiają, że ludzie coraz chętniej przesiadają się na jednoślady. Nie tylko dbają w ten sposób o swoją aktywność fizyczną i środowisko, ale też oszczędzają czas i nerwy. Zakup roweru nie jest mimo wszystko tanią inwestycją. Owszem, codziennie użytkowany szybko się zwraca, ale zanim to nastąpi, wybrać trzeba odpowiedni model. A to wbrew pozorom nie jest zadanie proste. Wybór rowerów jest na rynku ogromny.

rower miejski rometSą wśród nich modele górskie oraz rowery miejskie, które są chętniej wybierane przez kobiety. Pozwalają na przyjecie wygodnej pozycji w czasie jazdy, ale też bardzo ładnie się prezentują (zwłaszcza jeśli na przodzie mają zamontowany ozdobny kosz). Ich cena tez nie jest zbyt wysoka. Za rowery miejskie Romet zapłacić trzeba ok. 1200-1500 zł. Mowa o modelu z aluminiową ramą (jest bardzo lekki), amortyzowanym siodłem oraz manetkami renomowanej marki Shimano. W stałym wyposażeniu jest oświetlenie przednie i tylne, bagażnik, błotniki, osłona łańcucha oraz podpórka, posiada zatem wszystko co rower miejski posiadać powinien. Jest on bowiem przeznaczony do jazdy po utwardzonych drogach oraz przewożenia bagażu (np. codziennych zakupów lub torby do pracy). Na tego typu modelu nie można rozwinąć zbyt dużych prędkości, jednak nie o to jego użytkownikom chodzi. Ważne jest, by jednoślad był wygodny i pozwalał na łatwe poruszanie się po mieście.

Coraz częściej w dużych aglomeracjach spotkać można mężczyznę w garniturze czy kobietę w zwiewnej sukience, którzy poruszają się zgrabnie rowerem miejskim. Taki sposób podróżowania wybiera coraz większa liczba osób. I słusznie, bo to rozwiązanie bardzo praktyczne, zwłaszcza że w przestrzeni miejskiej pojawiają się specjalne barierki umożliwiające przypięcie roweru.