Reliktowa sosna z Sokolicy w konkursie na Drzewo Roku


sosna_z_sokolicy

W kolejnej edycji konkursu organizowanego przez Klub Gaja w ramach obchodów Święta Drzewa weźmie udział ponad 500-letnia sosna rosnąca pod szczytem Sokolicy w Pienińskim Parku Narodowym. W głosowaniu wezmą udział internauci.

Sosna w konkursie

Sosna jest najczęściej fotografowaną rośliną w Pieninach. Stała się swoistym symbolem parku narodowego. Do konkursu zgłosili ją uczniowie z Zespołu Szkół Zawodowych i Placówek w Krościenku nad Dunajcem, które leży u podnóża Sokolicy, w bezpośrednim sąsiedztwie parku. Do finału zakwalifikował się jeszcze 15 innych drzew z całej Polski. Spośród 115 kandydatów wyłoniono osiem dębów, dwa jesiony, jodłę, wierzbę, platana, jabłoń, grab i pienińską sosnę.

„Drzewo Roku”

To już czwarta edycja „Drzewa Roku”. W poprzednich wygrały: dąb Słowianin w Dębinie (gmina Jelcz-Laskowice w woj. dolnośląskim), dąb Wybickiego w Będominie (woj. pomorskie), platan w Kozach (woj. śląskie), dąb Grot w Dęblinie (woj. lubelskie). Pełna lista tegorocznych finalistów znajduje się na stronie Święta Drzewa. O wygranej zdecydują internauci przez głosowanie, które odbędzie się w czerwcu.

Jak widać Pieniński Park Narodowy to nie tylko spływ Dunajcem i widok z Trzech Koron. Pieniny to także piękna szata roślinna, a reliktowe sosny są jej najbardziej charakterystycznym elementem.