restauracja

Restauracje z całego świata tuż za rogiem

Dla jednych restauracja to miejsce, gdzie wygodnie i smacznie można się najeść. Tak po prostu. Dla innych to miejsce spotkań z przyjaciółmi, miejsce, gdzie można prozmawiać o ważnych lub nieważnych rzeczach. Restauracja to miejsce, gdzie można przeżyć niezapomniane chwile. Miejsce, gdzie przeżywa się emocje.

Kuchnie świata na wyciągnięcie ręki

restauracjaPrzede wszystkim restauracja zapewnia wygodę: nie trzeba nic przygotować, nie trzeba sprzątać i zmywać. Wystarczy przyjść i cieszyć się chwilą. Niemniej, najważniejsze przy wyborze restauracji jest to, co tam serwują. Czyli kuchnia. W każdym większym mieście jest obecnie ogromny wybór miejsc, gdzie można wpaść na chwilę i coś zjeść, albo wpaść na dłużej i posiedzieć miło spędzając czas. Nie trzeba jechać zagranicę, by zjeść pizzę we włoskiej pizzerii, nie trzeba jechać do Gruzji, by spróbować gruzińskich pierożków, nie trzeba jechać do Armenii, by kosztować ormiańskie wino. Są też restauracje serwujące kuchnię indyjską, chińską, francuską, jest teksańsko-meksykański grill, jest hiszpański tapas. Nietrudno znaleźć też czeską restaurację z pysznymi knedliczkami, czy restaurację z kuchnią wietnamską.

restauracjaNiemałym zaskoczeniem są, coraz częściej pojawiające się, restauracje z kuchnią angielską, tak często do niedawna wyśmiewaną. Ale i potrawy z Wysp mają swoich wielbicieli, w końcu dobrze zapieczona chicken pie czy smażona ryba w sosie octowym z frytkami podana w lokalu, który wygląda, jakby był gdzieś we wschodnim Londynie, to też jest przeżycie. Restauracja to jednak nie tylko kuchnia. Ludzie z natury są wrażliwi na estetykę przestrzeni, w której żyją. Jeżeli mają gdzieś miło spędzić czas i chcieć jeszcze w to miejsce wrócić, to musi się ono podobać. Stąd też restauracje zaskakują wystrojem. Oczywiście lokale najczęściej urządzone są tak, aby ich wygląd współgrał z kuchnią, która jest tam podawana. Włoska pizzeria będzie mieć wystrój włoski, restauracja chińska będzie przywodzić na myśl Daleki Wschód, a restauracja żydowska będzie przypominać taką z Izraela, a restauracja z klasyczną kuchnią staropolską będzie najczęściej wyglądać jak stary, polski dworek z suto zastawionym stołem i bogatym wystrojem. Każdy znajdzie coś dla siebie, wybór jest ogromny, tematyka restauracji też.

Restauracje cieszą się większym powodzeniem niż kiedykolwiek dotąd – co widać po zapełnieniu i to nie tylko w weekendowe wieczory w dużych miastach, ale także w ciągu tygodnia w tych mniejszych. Nie trzeba jechać do Włoch, by na chwilę przenieść się do restauracji w Rzymie, bo ta restauracja być może jest za rogiem.