Uwaga na żmije!


zmija

Żmija zygzakowata to jedyny jadowity wąż występujący w Polsce. Można go spotkać w bardzo rożnych miejscach – na nasłonecznionych szlakach, w lasach, na torfowiskach, a nawet w ogrodzie. Rzadko atakuje człowieka, ale jej jad może być niebezpieczny.

Wszędobylska żmija

Żmije przesypiają zimę i wypełzają ze swoich jam dopiero w marcu. Na wiosnę robią się bardzo aktywne. Lubią nasłonecznione i wilgotne miejsca. Można je spotkać w całej Polsce – wygrzewają się na stosach kamieni albo ukrywają w krzakach lub w plątaninie konarów. Przed wejściem na niektóre tereny znajdują się tablice ostrzegające przed kontaktem z tymi zwierzętami. Jeśli to tylko możliwe, powinniśmy omijać je szerokim łukiem. Żmije atakują tylko wtedy, gdy czują zagrożenie. Ukąszenie to ostateczność, np. w sytuacji gdy zostaną nadepnięte. Jeśli mają szanse uciec, robią to. Dlatego warto o tym pamiętać przy wędrowaniu przez las czy łąkę i mieć przy sobie kij, którym można „szurać” w zaroślach zanim postawi się krok.

Nie mylić z zaskrońcem

Żmija zygzakowata znajduje się pod ochroną. Nie wolno jej łapać, a tym bardziej zabijać. Osiąga nawet 90 cm długości. Źrenica oka jest pionowa. Żmija występuje w trzech kolorach – szarym (przeważnie samce), brunatnym lub rdzawym (samice i młode) oraz czarnym (najrzadziej spotykana). Ich nazwa wzięła się od charakterystycznego zygzaka na grzbiecie – od głowy do ogona. Od zaskrońca, który nie jest jadowity, odróżnia ją krępa budowa ciała i rzeczony zygzak na grzbiecie. Zaskrońce są ciemnego koloru, a na ciele znajdują się nieregularne plamki. Mają także dwie żółte (czasem białe) plamki na tyle głowy. Żmije takowych nie posiadają.

W przypadku ukąszenia

Jeśli żmija ukąsi należy zgłosić się do punktu pomocy medycznej. Nie należy wyciskać ani wysysać jadu. Żmije wpuszczają bardzo małą ilość jadu (a czasami kąsają „na sucho”), który zwykle nie zagraża życiu człowieka. Z reguły kończy się na bolącej opuchliźnie. Sytuacja jest poważniejsza w przypadku dzieci i osób starszych – mogą one gorzej znieść taki kontakt ze żmiją. W ramach leczenia podaje się antytoksynę jadu żmij.