Wakacje z parkami narodowymi


wakacje_z_parkami_narodowymi

Niedawno zaczęły się tak upragnione przez dzieci i młodzież wakacje. Czas odpoczynku, spania do południa i oglądania telewizji do późna w nocy. Aby nie dać dzieciakom za bardzo się rozleniwić, warto znaleźć im rozrywkę, najlepiej taką pożyteczną. A wycieczki do polskich parków narodowych to zdecydowanie dobry pomysł na „aktywizację” tych „bezrobotnych”.

Wybór jak w supermarkecie

Na brak miejsca, gdzie można spędzić weekend lub nawet cały tydzień narzekać nie można. W Polsce są aż 23 parki narodowe, więc niezależnie od tego, w jakiej części kraju mieszkamy, park mamy w zasięgu – może nie ręki, ale w zasięgu niezbyt długiej wycieczki samochodem, autobusem lub pociągiem. Dla lubiących wyzwania jest oczywiście rower – bo ten środek lokomocji jest respektowany przez znakomitą większość parków.

Na nogach czy na kółkach?

A propos sposobu zwiedzania – najpopularniejsze są wycieczki piesze. Można wtedy zobaczyć najwięcej, nacieszyć oczy nawet najdrobniejszymi elementami krajobrazu. Jest dużo do „schodzenia”, bo polskie parki narodowe mają w sumie ponad 3 tysiące kilometrów szlaków turystycznych. Jeśli chodzi o rower, to poruszanie się nim jest dozwolone na wyznaczonych trasach. Niekiedy pokrywają się one z trasami pieszymi, wtedy trzeba pamiętać, że piesi mają pierwszeństwo. Wjazd samochodem jest przeważnie ograniczony. Auto można zostawić na parkingu na skraju parku i dalej wędrować pieszo lub rowerem.

Atrakcje i edukacja

Czego dzieci mogą nauczyć się w parkach narodowych? Przede wszystkim szacunku do natury, bo tutaj obowiązują pewne zasady – żadnego śmiecenia, hałasowania, rozpalania ognisk itd. Poza tym parki mają ścieżki edukacyjne – w sumie aż 129, z których można dowiedzieć się i często zobaczyć na własne oczy jak zbudowane są żeremia (siedliska bobrów), jak wyglądają kilkusetletnie drzewa pomnikowe lub posłuchać śpiewu ptaków czy kumkania żab. Niezapomniane lekcje. I jeszcze muzea, wystawy, leśniczówki, zajęcia i warsztaty.